Pałac w Ciążeniu

Kategoria: Warto zobaczyć
Pałac w Ciążeniu - filia biblioteki UAM i Dom Pracy

Twórczej Ciążeń, to duża wieś położona około 7 kilometrów na zachód od Lądu przy trasie Golina - Pyzdry. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1260 roku. W 1504 roku Ciążeń uzyskał na krótko prawa miejskie. Do 1818 roku wieś była własnością biskupów poznańskich. Już w średniowieczu była tu rezydencja biskupia, której budynek się nie zachował. W latach 1508 - 1510 przebywał tu na dworze biskupim wielki humanista, poeta, sekretarz Zygmunta I, biskup i prymas Andrzej Krzycki.
Główny, dwupiętrowy budynek pałacu zbudowany na rzucie wydłużonego prostokąta wzniesiony został dla biskupa Teodora Czartoryskiego w latach 1760-68 i wykańczany do 1806 roku. Obecnie w pałacu mieści się Dom Pracy Twórczej i filia Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zgromadzono tu największe w Europie Środkowej i Wschodniej zbiory masoników.
Pałac otoczony jest ponad 9 hektarowym parkiem krajobrazowym pochodzącym z XVIII wieku i opadającym aż do doliny Warty. Dom Pracy Twórczej w Ciążeniu dysponuje 60 miejscami hotelowymi.