Kościół p.w. św. Mikołaja w Powidzu

Kategoria: Warto zobaczyć
Ceglasta świątynia wzniesiona została w stylu pseudogotyckim w oku 1863 r. w miejscu poprzedniego drewnianego kościoła poprzedniego drewnianego kościoła pw. Jana chrzciciela i Mikołaja, który istniał już przed 1362 r.; jeszcze wcześniej tren obecnych budowli sakralnych był miejscem oddawania czci bożkom pogańskim. Obecna polichromia kościoła, wykonana technika sgraffito, pochodzi z połowy XX w.
Z powidzkiego kościoła pochodzi gotycka rzeźba z końca XIV w., Madonna z Dzieciątkiem na Lwie, wykonana z drewna lipowego, obecnie znajdująca się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Warta uwagi jest również płaskorzeźba przedstawiająca zaślubiny Maryi z Józefem, umieszczona na balustradzie chóru kościoła.
Z początku XVII w. pochodzi znajdujący się nad prezbiterium duży obraz przedstawiający Matkę Boską ze świętymi. Do zabytkowego wyposażenia kościoła należy również monstrancja w stylu regencji wykonana ze srebra wyklepywanego z 1741 roku, jak również rzeźba z Chrystusem na krzyżu w stylu późnobarokowym. ( Do 1941r. kościół posiadał dwa dzwony wykonane prawdopodobnie przez lotaryńskiego ludwisarza w 1637r. w czasie okupacji dzwony zabrali Niemcy, a kościół przeznaczyli na składnicę jagód).
Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, kościół, wraz z domem pogrzebowym znajdującym się po drugiej stronie ulicy, tworzy zabytkowy zespół kościelny.
wstecz