Jezioro Powidzkie

Kategoria: Warto zobaczyć

Położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim Jezioro Powidzkie jest największym jeziorem Wielkopolski i wraz z pobliskimi jeziorami tworzą Zespół Jezior Powidzkich. Są one pozostałością zlodowacenia, w większości o charakterze rynnowym. Jeziora tego typu charakteryzują się wydłużonym kształtem i stosunkowo dużymi głębokościami.

Takie też jest jezioro Powidzkie, które z głębokością dochodzącą do 46 metrów należy do najgłębszych w Wielkopolsce. Otoczone licznymi wzniesieniami z górującym nad Powidzem wzgórzem o wysokości ponad 130 metrów, z którego rozciąga się daleki widok na jezioro i najbliższą okolicę, z brzegami częściowo zalesionymi, tworzy malowniczy i urozmaicony krajobraz.

Wyjątkowo czysta woda, oraz unikalne walory przyrodnicze i kulturowe okolicy stały się powodem utworzenia w 1998 roku Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Poza bogactwem przyrody i jej dobrym stanem, znajdują się tu liczne zabytki pochodzące z różnych okresów, w tym z zakresu kultury łużyckiej i czasów początku Państwa Polskiego.

Teren Parku, w związku z powyższym, to miejsce do ciekawych i różnych form uprawiania turystyki.

Samo jezioro ze względu na ukształtowanie, położenie i czystość wód jest doskonałym miejscem dla sportów wodnych, nurkowania i wekowania. Odbywają się tam m.in. Regaty Na powitanie Wakacji, którym corocznie towarzyszy wiele atrakcji i niespodzianek.

Powierzchnia- 1 172 ha

Długość – 11 300 m

Szerokość – 2 100 m

Głębokość – 46 m

Linia brzegowa – ok. 30 km

wiecej informacji na www.jezioropowidzkie.pl


wstecz