Warto zobaczyć

Nasz region może poszczycić się bogatą historią i wspaniałymi zabytkami, które mają szanse przyciągnąć rzesze turystów. Pradolina Warty łączy walory kulturowe i przyrodnicze. Stwarza szanse wytyczenia pieszych, konnych, rowerowych i wodnych szlaków turystycznych, umożliwiających zwiedzanie szeregu atrakcyjnych miejsc (Lądek, Zagórów, Ląd, Ciążeń, Samarzewo, Dłusk, Modlica, Pyzdry i Tarnowa). Podobnie jak Pradolina Warty, jeziora powidzkie łączą wypoczynek z poznawaniem walorów przyrodniczych i kulturowych. Od dawna cenione są przez turystów.

budynek dawnej elektrowni
Miejska Elektrownia w Słupcy – własność gminy miejskiej. Jej budowę rozpoczęli Niemcy podczas I wojny światowej, dokończyło ją miasto.
były obóz dla jeńców I wojny światowej
Na przełomie 1914/1915 roku w pasie przygranicznym niemieccy okupanci zbudowali obóz dla jeńców I wojny światowej.
Cmentarz jeniecki z lat 1914-1921
Na obozowym cmentarzu pochowano ponad 8 tysięcy jeńców z dwóch wojen, różnego wyznania, o czym może świadczyć zachowana jedynie na zdjęciach brama cmentarna z symbolami prawosławia, katolicyzmu, islamu oraz judaizmu.
Dawna synagoga
ulica Bóźnicza w Słupcy. Synagoga, wzniesiona w 2 połowie XIX.
Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa
Przez malownicze tereny gminy Powidz, położone m.in. bezpośrednio nad Jeziorem Powidzkim, biegnie linia Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Powstała ona na przełomie XIX i XX w.
jezioro-powidzkie
Położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim Jezioro Powidzkie jest największym jeziorem Wielkopolski i wraz z pobliskimi jeziorami tworzą Zespół Jezior Powidzkich. Są one pozostałością zlodowacenia, w większości o charakterze rynnowym. Jeziora tego typu charakteryzują się wydłużonym kształtem i stosunkowo dużymi głębokościami.
kościół p.w. św. Doroty w Strzałkowie
Postawiony w centrum Strzałkowa. Rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we wsi Strzałkowo, w województwie wielkopolskim, przy ulicy Księdza Stanisława Marusarza.
Kościół p.w. św. Mikołaja w Powidzu
Ceglasta świątynia wzniesiona została w stylu pseudogotyckim w oku 1863 r. w miejscu poprzedniego drewnianego kościoła poprzedniego drewnianego kościoła pw. Jana chrzciciela i Mikołaja, który istniał już przed 1362 r.
Kościół p.w. św. Wawrzyńca w Słupcy
kościele gotyckim pw. św. Wawrzyńca z połowy XV wieku można podziwiać umieszczony na tzw. belce tęczowej gotycki krucyfiks z ok. 1400-1420 roku, rzeźbę Matki Bolesnej oraz gotycką chrzcielnicę.
Kościółek p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Leonarda w Słupcy
Na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z XVI wieku drewniany, pierwotnie szpitalny kościółek p.w. Wniebowzięcia NMP i Świętego Leonarda. Wnętrze kościoła zachwyca przepiękną XVIII-wieczną polichromią.
Muzeum Regionalne w Słupcy
Muzeum Regionalne w Słupcy powstało z inicjatywy słupeckiego regionalisty Wojciecha Sypniewskiego. Działalność swoją rozpoczęło w dniu 21 stycznia 1975 roku w kamienicy przy Pl. Wolności 16 (rynek).
Nadwarciański Park Krajobrazowy
Nadwarciański Park Krajobrazowy powstał w 1995 roku na powierzchni 13428 ha, w obrębie czterech gmin: Pyzdry, Zagórów, Lądek i Rzgów. Chroni on krajobraz polodowcowy z szeroką pradoliną, której dnem płynie Warta.
pałac rodziny Hulewiczów w Kościankach
W końcu XVIII w. wieś stała się własnością rodziny Hulewiczów, którzy około 1854 r. wybudowali nowy dwór. Został on przebudowany w około 1884/1886 r.
Pałac w Ciążeniu
Pałac w Ciążeniu - filia biblioteki UAM i Dom Pracy Twórczej
Pocysterski Klasztor w Lądzie
Pamiątką po pobycie cystersów w Lądzie jest kościół i klasztor, dzieła wybitnego włoskiego architekta Pompeo Ferrariego, jedno z największych i najbardziej monumentalnych założeń architektonicznych w tej części kraju.
Powidzki Park Krajobrazowy
Powidzki Park Krajobrazowy - został utworzony w 1998 r, obejmuje powierzchnię 24 600 ha i położony jest na terenie 7 gmin, w tym 4 (Orchowo, Ostrowite, Powidz, Słupca) należących do Powiatu Słupeckiego.
Stadnina Koni w Mieczownicy
Przy eklektycznym pałacu z 1894 roku, otoczonym ponad czterohektarowym parkiem znajduje się stadnina koni. Prowadzona jest tu m.in. hodowla koni angloarabskich.
Starostwo Powiatowe w Słupcy
Niegdysiejsza komora celna utworzona jeszcze w czasie zaborów. W listopadzie 1918 roku zajęli ją na swą siedzibę POW-iacy.
Obecnie gmach Starostwa Powiatowego.
Wiatrak Koźlak
Obiekt pochodzący z XIX w. Działał do 1950 r. mieląc mąkę powidzanom, a także osobom przybyłym z sąsiednich miejscowości.